Conform art. 84, alin. 2 din Codul Fiscal, orice contribuabil, poate redirectiona 2% din impozitul pe venit, platit statului, catre orice organizatie non-guvernamentala (asociatie, fundatie etc.) doreste. In calitate de contribuabil poti decide singur ce se intampla cu 2% din impozitul pe salariul pe care l-ai platit in 2013.
Daca iti doresti sa contribui la sustinerea activitatilor asociatiei, a copiilor si tinerilor defavorizati poti prin redirectiona cei 2% completand Formularul 230 disponibil aici. Completeaza cu datele personale (pct. I) si semnatura. Restul rubricilor nu sunt obligatoriu a fi completate (se completeaza doar daca este cazul). Anexa informativa cu instructiunile detaliate pentru completarea formularului 230 o puteti gasiti aici.
Daca ai realizat si alte venituri, altele decat cele din salariu poti redirectiona si din acestea 2% din valoarea totala a impozitul pe venit. In cazul acesta trebuie sa completezi Formularul 200, disponibil aici.
Formularele se depun pana la data de 25 MAI 2014 direct la registratura organului fiscal sau prin trimiterea formularului prin posta, cu scrisoare recomandata la Administratia Finantelor Publice a localitatii de domiciliu sau la Administratia Finantelor Publice corespunzatoare sursei de venit.
Adresele Administratiilor Finantelor Publice le gasiti aici: ADRESE – CLICK AICI.