Robyg wraca na GPW. Cena akcji w IPO ustalona na 34 zl, oferta warta 1,178 mld zl

Michał SzapczackRynek nieruchomości10 godziny temu85 wyświetleń

Robyg, jeden z najwiekszych polskich deweloperow mieszkaniowych, wraca na Gielde Papierow Wartosciowych w Warszawie po osmioletniej przerwie. Cena akcji w ramach oferty publicznej (IPO) zostala ustalona na 34 zl za sztuke, a wartosc calej oferty wynosi 1,178 mld zl – podal StockWatch.

Ile pieniedzy pozyska Robyg?

Laczne wplywy brutto z emisji nowych akcji serii B i C maja wyniesc ok. 402 mln zl. Sam Robyg bezposrednio pozyska z tego tytulu 328 mln zl brutto. Pozyskane srodki deweloper zamierza przeznaczyc przede wszystkim na rozbudowe banku gruntow oraz dalszy rozwoj dzialalnosci w kluczowych aglomeracjach.

Rownolegle z glowna oferta wyemitowane zostana akcje serii C przeznaczone dla kluczowych menedzerow spolki oraz zarzadu. Dodatkowo spolka kontrolowana przez Oscara Kazanelsona (przewodniczacy rady nadzorczej Robyg) nabedzie 2,5 mln akcji w ramach oferty publicznej, co podkreśla zangazowanie zarzadu w powrot na gielde.

Struktura akcjonariatu po IPO

Najwiekszym akcjonariuszem pozostanie TAG Beteiligungs- und Immobilienverwaltungs, spolka-corka niemieckiego TAG Immobilien AG, z zachowaniem 65,85% udzialu w kapitale zakladowym. W ramach oferty sprzedawanych jest 26% istniejacych akcji przez spolke-corke TAG Immobilien.

Po debiucie kapitalizacja Robyg wyniesie ok. 3,68 mld zl, co uplasuje spolke jako trzeciego pod wzgledem wielkosci dewelopera mieszkaniowego notowanego na GPW oraz piatego pod wzgledem liczby sprzedanych lokali.

Robyg wraca na gielde po 8 latach

Robyg byl notowany na GPW w latach 2010-2018. W 2018 roku spolka opuscila gielde w ramach procesu delistingu. Teraz, po kilku latach intensywnego rozwoju i budowy portfela projektow, deweloper ponownie otwiera sie na inwestorow gieldowych.

Firma dziala na rynku deweloperskim od ponad 25 lat, realizujac inwestycje mieszkaniowe przede wszystkim w Warszawie, Trojmicie, Krakowie i Wroclawiu. Powrot na gielde w momencie, gdy rynek nowych mieszkan wyraznie hamuje (dewelerzy hamuja z budowami – maj 2026 schlodzil rynek mieszkan), moze byc jednak trudnym testem dla wyceny.

Czy to dobry moment na debiut?

Zdanem analitykow, debiut Robyg w tym momencie koniunktury na GPW moze byc korzystny – inwestorzy wciaz widza potencjal w sektorze mieszkaniowym, zwlaszcza w kontekscie rosnacych cen mieszkan, ktore w I kwartale 2026 r. ponownie wzrosly wedlug danych NBP. Z drugiej strony, spowolnienie sprzedazy nowych mieszkan w wiekszosci metropolii (nowe inwestycje mieszkaniowe 2026 – gdzie i co buduja deweloperzy) pokazuje, ze rynek sie rownowazy.

Przydzial akcji zaplanowano na 29 czerwca 2026 r., a debiut na rynku podstawowym GPW nastapic ma wkrotce potem.

Zdjecie: Pexels

Dołącz do nas
  • Facebook217
  • X103
  • Pinterest80
  • RSS4
Loading Next Post...
Obserwuj
Sidebar
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...