Cum ai aflat despre răcirea scalpului?
Informații furnizate de oncologi. Mi-am exprimat îngrijorarea cu privire la căderea părului în timpul tratamentului. Am avut întotdeauna părul lung încă din copilărie și ar fi atât de devastator și deprimant să-mi pierd părul.
Experiența dvs. de răcire a scalpului a fost așa cum v-ați aștepta?
Da. Senzația de strângere uneori mă durea puțin, dar era tolerabilă și aș fi preferat să simt durerea decât să nu mai am păr.
Ați simțit vreodată nevoia să purtați o perucă, o pălărie sau o acoperire pentru cap în timpul sau după tratament?
Nu. Am cumpărat câteva peruci, dar după tratament nu am mai avut nevoie de perucă.
Ce părere ai despre experiența ta de răcire a scalpului?
Cu siguranță m-a ajutat moralul. Doar gândul că-mi pierd părul era suficient de deprimant și eram atât de recunoscătoare că exista un produs sau o soluție pentru grijile mele legate de pierderea părului. Ca femeie care este mereu în oraș, vorbind în public și făcând networking, pierderea părului ar fi fost pur și simplu devastatoare...
Ați recomanda altora răcirea scalpului?
Cu siguranță aș face-o. Am răspândit vestea bună despre răcirea scalpului tuturor celor pe care îi întâlnesc, la biserică, la evenimente profesionale și la serviciu. M-am asigurat că îi încurajez pe oameni să le spună tuturor celor pe care îi cunosc, în cazul în care au vreodată nevoie să salveze pierderea părului din cauza tratamentelor pentru cancer.
Imagini de tratament

