Locație: Franța
Cum ai aflat despre răcirea scalpului?

Femei online de pe TikTok care au avut succes în a-și întreține părul, au realizat videoclipuri.

Cum ai accesat tratamentul de răcire a scalpului?

Kaiser avea aparatul și eu am plătit pentru tratamente.

Cum a fost experiența de răcire a scalpului pe măsură ce ați progresat în timpul chimioterapiei?

Nu a fost atât de inconfortabil pe cât credeam că va fi. Mi-a amorțit capul după 15 minute. Apoi a fost bine. Adaugă mult timp suplimentar la tratament, dar a meritat.

Cum ai vrut să fii cel mai bine sprijinit? Cine ai considerat că te-a susținut cel mai mult?

Soțul meu a fost cel mai bun sprijin. A venit la programările mele de tratament și m-a ajutat să pun bine capacul și să obțin o potrivire perfectă. Nu aș fi putut face asta fără el. De asemenea, site-ul Paxman a fost foarte util, răspunzând la orice întrebare pe care am avut-o.

Știați că accesul la răcirea scalpului se schimbă și că rambursarea tratamentului de către asigurări este acum o realitate?

Ar trebui să fie acoperit și sper să se întâmple în fiecare stat.

Ce cuvinte de încurajare ați oferi cuiva care se gândește la răcirea scalpului?

Simt că a meritat din plin! Arătam normal în cea mai tragică perioadă a vieții mele. Credeam că voi fi cheală, așa cum a spus doctorul, dar epilarea cu cool capping mi-a permis să-mi păstrez tot părul! A fost cea mai bună decizie și aș recomanda-o oricui își face griji că își va pierde părul.

Cum ai aflat despre răcirea scalpului?

Nu auzisem niciodată de asta până atunci, apoi asistenta navigatoare mi-a explicat când am aflat că am nevoie de chimioterapie.

Cum a fost experiența de răcire a scalpului pe măsură ce ați progresat în timpul chimioterapiei?

Mi-era frică! Mi-era frică de tot! Mi-era frică că nu l-am pus corect, mi-era frică că nu va funcționa. Dar sunt atât de fericită că am făcut-o!!!! Din păcate, asistentele mele nu erau foarte bine instruite în acest sens, au spus că am fost prima persoană care l-a folosit, așa că soțul meu m-a ajutat cu boneta. Mi-a plăcut foarte mult răceala. M-am simțit grozav în timpul și după. A fost bine și după.

Cum ai vrut să fii cel mai bine sprijinit? Cine ai considerat că te-a susținut cel mai mult?

Părinții mei, soțul meu, fiul meu, familia mea, prietenii mei, colegii mei. Lista poate continua. Am avut un sistem de sprijin ENORM! Toți au fost acolo pentru mine, m-au ținut în vizită, m-au vizitat în timpul tratamentelor de chimioterapie, colegii mei chiar mi-au făcut bonete de exfoliere pentru cancerul de sân și le-am purtat în fiecare miercuri, când urmam tratamentul! A fost enorm pentru mine. Doar faptul că am știut că erau acolo a însemnat enorm pentru mine.

Știați că accesul la răcirea scalpului se schimbă și că rambursarea tratamentului de către asigurări este acum o realitate?

Asigurarea mea nu m-a ajutat deloc și plănuiesc să merg la consiliul de stat și să acopăr mai mulți oameni. Cancerul este suficient de scump, așa că ar trebui să fie acoperit! Sunt foarte mândru de statul New York pentru că a fost primul stat care a adoptat această lege. Sper că toate statele din SUA vor urma exemplul.

Ce cuvinte de încurajare ați oferi cuiva care se gândește la răcirea scalpului?

Nu-ți fie frică! Nu renunța! Ai înțeles! Fii blândă cu tine și cu părul tău. De asemenea, le-aș spune oamenilor să verifice statisticile pentru tipul lor de chimioterapie, ca să vadă cât de mult ar putea ajuta înainte de a cheltui banii. Nu este ieftină, dar pentru mine a meritat.

Cum ai aflat despre răcirea scalpului?

Nu știam de acest tratament înainte de a fi diagnosticat. Când am știut că am cancer, a trebuit să fac o tomografie computerizată pentru a vedea în ce stadiu ne aflam și, în timp ce vorbeam cu asistenta care îmi administra substanța de contrast, i-am spus că mi-e teamă că copiii mei mă vor privi cheală, iar ea mi-a spus că există opțiunea de a aplica o cască rece, așa că ea a fost cea care m-a introdus în lumea asta.

Cum a fost experiența de răcire a scalpului pe măsură ce ați progresat în timpul chimioterapiei?

A fost uimitor, super fin și foarte ușor.
Mi-a fost frică pentru că am citit că unii oameni au dureri de cap etc., dar pentru mine a fost foarte confortabil.

Cum ai vrut să fii cel mai bine sprijinit? Cine ai considerat că te-a susținut cel mai mult?

Soțul meu, părinții și cei mai buni prieteni... au fost minunați în aceste zile și nu le pot mulțumi îndeajuns.

Știați că accesul la răcirea scalpului se schimbă și că rambursarea tratamentului de către asigurări este acum o realitate?

E uimitor, cred că ar trebui rambursat 100%... e oribil să treci prin tratament, iar pierderea părului e ca și cum te-ai pierde pe tine însuți... așa că lupți pentru viața ta și, în plus, nu arăți ca tine în oglindă, e GREU.

Ce cuvinte de încurajare ați oferi cuiva care se gândește la răcirea scalpului?

Totul o să fie bine, e un lucru ORIBIL prin care să treci, la fel de bine să treci prin asta, să te simți bine și frumos. Merită, chiar dacă ajungi să pierzi mult păr, foliculii nu mor, așa că cresc foarte repede. Îmi amintesc că mă uitam la tot părul pe care îl pierdeam și mă gândeam care e rostul aplicării unei capsule reci, dar A MERITAT FOARTE MULT.

Cum ai aflat despre răcirea scalpului?

Când m-am întâlnit cu echipa mea de oncologie, mi-au spus despre capacul de răcire Paxman. Mi s-a montat pentru el.

Cum ai accesat tratamentul de răcire a scalpului?

Am aplicat pentru grantul HairToStay deoarece asigurarea mea nu acoperă boneta. Am reușit să obțin un grant de 1440 de dolari pentru costul de 1800 de dolari al bonetei.

Cum a fost experiența de răcire a scalpului pe măsură ce ați progresat în timpul chimioterapiei?

Experiența mea de răcorire a scalpului a fost uimitoare! Am reușit să-mi păstrez cea mai mare parte a părului pe tot parcursul tratamentului. A trebuit să mă tund pentru ca boneta să se potrivească pe cap, dar tunsoarea m-a împuternicit. A fost ceva ce puteam controla într-o situație asupra căreia simțeam că nu am prea mult control. În timpul tratamentului, a fost un proces. Trebuia să fac un duș și să-mi ud complet părul înainte de a merge la o ședință. Îmi puneam și balsamul. Apoi purtam o bonetă de duș la spital. Îmi udam părul mai mult chiar înainte de a-mi pune boneta. În timpul ședințelor, aveam dureri de cap din cauza senzației de strângere și a frigului, dar am învățat să iau un Tylenol înainte de ședință, ceea ce m-a ajutat enorm. A fost un proces lung cu boneta, având în vedere că trebuia să o țin pusă 90 de minute după perfuzie. Cu toate acestea, am făcut-o. Lăsam boneta pusă până ajungeam acasă, ca să se dezghețe. Apoi îmi spălam părul împreună (nu foloseam șampon, ci doar balsam) și îl coafam. Nu făceam nimic părului meu până săptămâna următoare, când aveam chimioterapie. A funcționat bine. După ce am terminat chimioterapia, am avut câteva săptămâni în care părul a fost încă mai despărțit de normal. Cu toate acestea, părul meu a rămas intact tot timpul. Casca a fost o mană cerească.

Cum ai vrut să fii cel mai bine sprijinit? Cine ai considerat că te-a susținut cel mai mult?

Salonul meu de coafură m-a susținut enorm. M-au susținut enorm când m-am tuns prima dată înainte de chimioterapie.

De asemenea, am avut o reprezentantă Paxman care m-a ajutat în timpul uneia dintre ședințele de chimioterapie. Jacqueline Olsen.

Și asistentele mele au fost de ajutor. Am mers singură la chimioterapie în majoritatea ședințelor. Mă ajutau să-mi umezesc din nou părul.

Ce cuvinte de încurajare ați oferi cuiva care se gândește la răcirea scalpului?

Îmi iubeam atât de mult părul și gândul că îl voi pierde era înfricoșător. Totuși, această bonetă mi-a oferit o posibilă opțiune. Deci, de ce să nu încerc? Am încercat și a funcționat! Mulți oameni se îndoiau că va funcționa din cauza texturii părului meu, ca femeie de culoare. De fapt, cred că asta a funcționat în favoarea mea. Am putut sta o săptămână fără să-mi manipulez părul, ceea ce este recomandarea. A trebuit să-mi tund părul ca să-l încapă în bonetă. Cu toate acestea, am câștigat o cu totul altă încredere cu un nou look. Am putut să mă joc cu noul meu look, ceea ce a fost de ajutor într-o perioadă atât de grea.

Cum ai aflat despre răcirea scalpului?

Cunoșteam oameni care îl folosiseră în trecut și reușise să le păstreze majoritatea părului. Cu toate acestea, nu cunoșteam pe nimeni care să-l folosească în cazul medicamentului pe care îl luam.

Cum ai accesat tratamentul de răcire a scalpului?

Asistenta mea specialistă a luat legătura cu Paxman după o solicitare insistentă, deoarece spitalul mi-a spus că nu îl voi putea folosi.

Cum a fost experiența de răcire a scalpului pe măsură ce ați progresat în timpul chimioterapiei?

Experiența mea a fost una pozitivă. Cu cât aveam mai multe ședințe de chimioterapie, din cauza subțierii părului meu, a devenit din ce în ce mai greu. La început, am fost îngrijorată că nu va avea prea mult succes, având în vedere statisticile, dar, fiind o tânără de 21 de ani care se coafa mereu, era important pentru mine să încerc. După chimioterapie, m-am simțit mulțumită de rezultat, dar am observat două mici zone chelite la tâmplele din față, însă acestea începuseră să crească la loc înainte să termin chimioterapia și au fost ușor acoperite cu agrafe. Primele 30 de minute de aplicare a capsulei reci au fost cu siguranță cele mai grele, dar m-am obișnuit după aproximativ o oră și am putut să dorm cu ea.

Cum ai vrut să fii cel mai bine sprijinit? Cine ai considerat că te-a susținut cel mai mult?

Am fost foarte susținută de familie, în special de mama, care a făcut tot posibilul să mă ajute să mă simt cât mai normală și să-mi mențin cât mai mult posibil aspectul de dinaintea tratamentului. Prietenii mei m-au susținut foarte mult. Eram în ultimele săptămâni de facultate când am început chimioterapia și epilarea cu cold cap și aveam o mulțime de evenimente de sfârșit de semestru care urmau. Toți m-au ajutat cu părul meu și cu sănătatea lui - diferite stiluri fără încălzire pentru aceste evenimente, așa că am arătat ca toți ceilalți la ele. Am vrut să fiu susținută cât mai mult de cei care aveau cunoștințe despre epilarea cu cold cap și, de asemenea, de oameni care nu m-au tratat diferit doar pentru că eram bolnavă. Acest lucru m-a ajutat foarte mult în timpul tratamentului, pentru că, având părul așa cum aveam, nimeni nu ar fi crezut că trec prin chimioterapie.

Ce cuvinte de încurajare ați oferi cuiva care se gândește la răcirea scalpului?

Neapărat să încerci și să dai tot ce poți! Fiecare persoană are praguri diferite pentru durere, dar e important să analizezi cum te va ajuta după ce termini tratamentul să te simți mai bine tu însuți și nu ca stereotipul „pacient cu cancer”.

Cum ai aflat despre răcirea scalpului?

Oncologul meu

Cum a fost experiența de răcire a scalpului pe măsură ce ați progresat în timpul chimioterapiei?

Răcirea scalpului a fost cu adevărat o schimbare radicală pentru mine.

Mi-a dat speranța că mă puteam recunoaște pe tot parcursul tratamentului - la serviciu, acasă și în oglindă. Mai mult decât atât, i-a permis fiicei mele de trei ani, care a înțeles diagnosticul meu, să mă vadă fără amintirea vizibilă a cancerului. Acesta a fost un dar incredibil pentru amândoi.

Primele zece minute ale fiecărei sesiuni au fost dificile, dar odată ce mi-am găsit ritmul, a devenit parte din rutina mea. Pe măsură ce săptămânile treceau - și pe măsură ce continuam să-mi întrețin părul - a devenit mai ușor, atât fizic, cât și emoțional.

Răcorirea scalpului nu mi-a protejat doar părul; m-a ajutat să-mi păstrez un sentiment de normalitate și control într-una dintre cele mai dificile perioade din viața mea.

Cum ai vrut să fii cel mai bine sprijinit? Cine ai considerat că te-a susținut cel mai mult?

Întreaga mea familie a fost incredibilă - mama, tata, soția și copiii au fost alături de mine în fiecare etapă a tratamentului. Dar tata a devenit expertul familiei noastre în răcorirea scalpului - învățând totul despre cască, cum se potrivește și cum se procedează. A venit cu mine la fiecare tratament, verificând de două ori plasarea și asigurându-se că este perfect ajustată în fiecare săptămână.

În mod surprinzător, a transformat ceva ce ar fi putut fi copleșitor în ceva cu care ne-am confruntat împreună - și asta a însemnat enorm pentru mine.

Ce cuvinte de încurajare ați oferi cuiva care se gândește la răcirea scalpului?

Poți face asta. Primele minute vor fi inconfortabile, dar îți vei găsi ritmul - și va merita enorm. Ai încredere că funcționează. Fiecare sesiune va deveni mai ușoară și, în fiecare zi, te vei uita în oglindă și îți vei da seama că încă arăți ca tine.

Nu este vorba doar despre păr - este vorba despre speranță, încredere și darul de a o lăsa pe fiica mea să te vadă drept mama pe care a cunoscut-o dintotdeauna. Răcorirea scalpului este un dar incredibil și vei fi atât de mândră că ai ales să încerci.

Cum ai aflat despre răcirea scalpului?

Am aflat la centrul de perfuzii, MSK!

Experiența dvs. de răcire a scalpului a fost așa cum v-ați aștepta?

A fost o provocare foarte mare pentru că era atât de frig și a prelungit zilele de tratament. Chiar și așa, am fost mulțumită de rezultate. Întârzierea și limitarea căderii părului în primele luni de tratament m-au ajutat să mă simt „normală” atunci când lucrurile nu erau deloc normale!

Cum ai vrut să fii cel mai bine sprijinit? Cine ai considerat că te-a susținut cel mai mult?

Soțul meu, Vinny, și mama au stat alături de mine pe parcursul tuturor celor 16 tratamente!

Știați că accesul la răcirea scalpului se schimbă și că rambursarea tratamentului de către asigurări este acum o realitate?

După multe, multe ore la telefon, am fost rambursat de compania mea de asigurări pentru casca de răcire.

Ce cuvinte de încurajare ați oferi cuiva care se gândește la răcirea scalpului?

Provocarea răcirii scalpului a meritat normalitatea pe care mi-a oferit-o. Sunt mândră de mine că am terminat toate cele 16 cicluri cu răcirea scalpului!

Le spun adesea pacienților cărora le pun acum caschete că este o decizie foarte personală dacă să pun sau nu caschetă rece, dar am simțit că a fost decizia corectă pentru mine. Beneficiul întârzierii și limitării căderii părului m-a pus din nou în control asupra diagnosticului meu și mi-a dat încrederea de care aveam atât de nevoie în timp ce urmam tratamentul.

Sunt atât de recunoscătoare companiilor precum Paxman care au depus eforturi suplimentare pentru a oferi această oportunitate minunată de a păstra și proteja părul (pentru că este mult mai mult decât „doar păr”)!

Cum ai aflat despre răcirea scalpului?

Nu știam despre răcirea scalpului înainte de diagnostic. Am aflat despre răcirea scalpului de la Dr. Lee, oncologul meu.

Cum a fost experiența de răcire a scalpului pe măsură ce ați progresat în timpul chimioterapiei?

Am avut o experiență minunată! Am intrat în chimioterapie foarte bine pregătită. M-am uitat la videoclipurile Paxman de mai multe ori și am exersat cum îmi pun boneta de mai multe ori înainte de a începe chimioterapia. Am fost nervoasă la prima ședință de chimioterapie. Am constatat că răcirea scalpului era rece, dar suportabilă. Pe măsură ce săptămânile de chimioterapie au progresat, eram încrezătoare că boneta îmi venea perfect. A continuat să fie rece, dar suportabilă. La jumătatea perioadei, nu am mai avut nicio pierdere semnificativă a părului și am fost atât de ușurată! Când am terminat chimioterapia, cu părul intact, i-am fost atât de recunoscătoare lui Paxman!

Cum ai accesat tratamentul de răcire a scalpului?

La centrul de perfuzii al Centrului Medical Anne Arundel.

Experiența dvs. de răcire a scalpului a fost așa cum v-ați aștepta?

Răcirea scalpului și Paxman au făcut o diferență pozitivă în viața mea!!! Când am aflat că am nevoie de chimioterapie, primul meu gând a fost să-mi pierd părul. Sunt o directoare care conduce o afacere și sunt mamă. Cum pot face asta fără păr!? Aș fi acceptat această provocare pentru că trebuia, DAR când am aflat despre răcirea scalpului, am fost încântată să știu că păstrarea întregii părți a părului sau a unei părți din acesta era o posibilitate reală, mi-a dat imboldul necesar pentru a trece peste această perioadă dificilă! Răcirea scalpului funcționează!! Toți pacienții cu chimioterapie ar trebui să aibă acces la ea!

Cum ai vrut să fii cel mai bine sprijinit? Cine ai considerat că te-a susținut cel mai mult?

În fiecare săptămână de chimioterapie, am avut un prieten care venea cu mine. Și ei s-au uitat la videoclipurile Paxman și au fost pregătiți să mă ajute să-mi pun boneta. De asemenea, m-am alăturat mai multor grupuri de suport online, inclusiv grupului de suport Paxman de pe Facebook. Am considerat că a fost foarte util să aflu despre experiențele altora.

Știați că accesul la răcirea scalpului se schimbă și că rambursarea tratamentului de către asigurări este acum o realitate?

Compania mea de asigurări, Blue Cross/Blue Shield din Maryland, nu acoperă răcirea scalpului. A trebuit să plătesc din buzunar pentru răcirea scalpului. Am depus mărturie în fața Adunării Generale din Maryland cu privire la proiectul de lege 1187 al Camerei Reprezentanților, care ar obliga companiile de asigurări să acopere parțial sau integral răcirea scalpului în Maryland. Continui să pledez pentru acest proiect de lege, care va fi supus votului la începutul anului 2026. Mă angajez să ajut alți locuitori din Maryland care urmează chimioterapie să aibă acces plătit la răcirea scalpului.

Ce cuvinte de încurajare ați oferi cuiva care se gândește la răcirea scalpului?

Sunt activă în mai multe grupuri de suport. Recomand întotdeauna răcirea scalpului! Ceea ce împărtășesc cu alte femei este că gândirea pozitivă schimbă regulile jocului. Dacă tu crezi că chimioterapia și răcirea scalpului vor fi o experiență oribilă, aceea va fi și tu. În mod similar, dacă atitudinea ta este una pozitivă și de a termina treaba, aceea va fi și tu. Le spun celorlalți să nu se lase pradă experiențelor negative ale altora, ci să intre în ea pline de speranță și recunoștință. Putem face lucruri grele! Luați o zi pe rând! Fiți recunoscătoare pentru această tehnologie care salvează părul!

Cum ai aflat despre răcirea scalpului?

Știam despre răcirea scalpului cu Paxman pentru că lucrez ca farmacist la Centrul de Oncologie Baclesse din Caen, Franța.

Oui je connaissais your casque car je travaille en tant que pharmacienne au CLCC Baclesse de Caen

Experiența dvs. de răcire a scalpului a fost așa cum v-ați aștepta?

M-am bucurat de ea, în ciuda frigului, care cu siguranță nu a fost plăcut, dar cu haine groase (straturi termice), o sticlă cu apă caldă, o pătură, un fular și o băutură caldă, frigul a fost mult mai suportabil. Și odată ce au trecut primele minute, senzația de frig a fost și ea mai tolerabilă.

Je l'ai bien vécu, malgré le froid ressenti, certes pas forcément agréable mais avec des vêtements chauds (vêtements thermolactyl) une bouillotte, un plaid, et une echarpe, et une boisson chaude le froid ressenti este nettement plus supportable. Et une fois les premières minute trecute, senzația de frig este, de asemenea, suportabilă.

Cum ai accesat tratamentul de răcire a scalpului?

La Centrul Spitalicesc Bayeux (UCP)

Au centre hospitalier (ucp) de Bayeux

Cum a fost experiența de răcire a scalpului pe măsură ce ați progresat în timpul chimioterapiei?

M-am bucurat de ea, în ciuda frigului, care cu siguranță nu a fost plăcut, dar cu haine groase (straturi termice), o sticlă cu apă caldă, o pătură, un fular și o băutură caldă, frigul a fost mult mai suportabil. Și odată ce au trecut primele minute, senzația de frig a fost și ea mai tolerabilă.

Je l'ai bien vécu, malgré le froid ressenti, certes pas forcément agréable mais avec des vêtements chauds (vêtements thermolactyl) une bouillotte, un plaid, et une echarpe, et une boisson chaude le froid ressenti este nettement plus supportable. Et une fois les premières minute trecute, senzația de frig este, de asemenea, suportabilă.

Ai simțit nevoia să porți o perucă, o pălărie sau o acoperământ pentru cap?

Cumpărasem peruci, turbane, peruci... dar cum nu mi-am pierdut tot părul, nu a trebuit să le port. Am folosit pudre de keratină pentru a acoperi zonele mai subțiri.

J'avais acheté perruques, turbans, franges...mais comme je n'ai pas perdu tous mes cheveux, je n'ai pas eu à en porter. J'ai eu recours a des poudres de kératine pour masquer les zones plus clairsemées.

Ce cuvinte de încurajare ați oferi cuiva care se gândește la răcirea scalpului?

Dacă ar fi să o fac din nou, aș face-o fără ezitare, pentru că a contribuit enorm la păstrarea unei părți din păr și la asigurarea creșterii acestuia.

Pentru oricine se gândește la răcorire: funcționează și vă poate ajuta să păstrați o parte din păr, așa că încercați fără ezitare! Există mai multe trucuri pentru a vă scăpa de senzația de frig.

Si c'était a refaire je le referai sans hésiter car ça a largement participer a ce que je conserve une partie de mes cheveux et a une repousse harmonieuse.

A quelqu'un qui envisage le refroidissement: que ça marche, et peut permettre de garder une partie de ses hair donc de foncer sans hésiter! Qu'il ya plusieurs astuces pour ne pas avoir si froid.

Ajută-mă să decid
Spune-mi ce trebuie să știu
Îngrijirea părului pentru răcirea scalpului